Konutta kredili satış rekoru

Konutta kredili satış rekoru

Konut kredi faizlerinin düşmesi kredili satışta rekor getirdi. Temmuzda kredili konut satışı 141 bin 434 işlemle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1000 arttı. Böylece tüm zamanların en yüksek kredili konut satışı gerçekleşti. Haziran ve temmuzda gerçekleşen toplam kredili konut satışı ise yaklaşık 243 bin oldu.

Kamu bankalarının 1 Haziran’da açıkladığı düşük faizli konut kampanyasıyla rekor üstüne rekor kırılıyor. Haziran ayında kredili satışlar 101 bin 504 rakamına ulaşmış ve rekora imza atılmıştı. Temmuz ayı rakamları hazirandan da iyi geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl temmuzda 13 bin 64 konut kredili satılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere göre bu yıl temmuzda kredili konut satışı 141 bin 434’e yükseldi. Böylece geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1000 artış yaşanırken tüm zamanların en yüksek kredili satışı da gerçekleşti. Haziran ve temmuzda gerçekleşen toplam kredili konut satışı ise yaklaşık 243 bin oldu. Ayrıca temmuz ayı kredili konut satışlarından hazineye 1 milyar 428 milyon 968 bin lira kazanç sağlandı.

‘ÖZEL BANKALAR İZLİYOR’

Kredili satış rekorunu değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Kredili satışlardaki bu artış aynı zamanda konut ihtiyacı olanların faiz yükü altında ezilmek istemediklerinin bir göstergesi” dedi. Konut pazarının canlanmasında en büyük katkıyı kamu bankalarının sağladığına dikkat çeken Durbakayım, “Kamu bankaları kötü gün dostu olduklarını bir kez daha göstermiştir. Bu söylemi ne yazık ki; özel bankalar için söylemek mümkün değil. Emlak Konut GYO’nun 2004 yılında ‘hasılat paylaşım modeli’ ile gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm hamlesinde, özel bankalar faiz indirme yarışına girmişti. Şimdi ise sadece izleyici olarak bir kenarda duruyorlar. Oysa onlar da elini taşın altına koymalı” dedi. Durbakayım, yaşayanan hareketliliğin 250 alt sektörü beslendiğini ve istihdama katkı sağlandığını da ekledi.

‘BÜYÜK MORAL OLDU

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu, haziran ve temmuz aylarında yaşanan rekor artışlarda, kamu bankalarının tarihin en düşük faiz oranlarıyla kullanıma sunduğu konut kredilerinin etkili olduğunu söyledi. Kalyoncu, “Düşük faizli konut kredileri, hem vatandaşımızın konut sahibi olmasını sağladı hem de gerçekten çok doğru bir zamanlamayla zorlu bir dönemde gayrimenkul sektörüne büyük moral getirdi. Düşük faiz oranının yıl boyunca devam etmesini bekliyoruz. Çünkü bu oranların hem vatandaşa hem de sektöre çok önemli bir katkı sağlayacağını biliyoruz. Bu moral ve motivasyon ile dondurulan, ötelenen projelerin yeniden hayata geçirildiğini görüyoruz. Gayrimenkul sektöründen beslenen 250 sektöre de bu yüksek moralin halka halka yayıldığını göreceğiz. Tabi bu noktada gayrimenkul sektörü, geçmiş dönemden aldığı öğretilerle de gelecekte yapacağı yatırımlarda çok daha dikkatli, istikrarlı ve isabetli kararlar alarak sürdürülebilir bir büyümeyi yakalama yönünde gelişim göstermeli” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir